Znamię nożownika

Polskie media obiegła dzisiaj dramatyczna wiadomość: w Poznaniu 71-letni nożownik zabił idącego na spacer 5-cioletniego przedszkolaka. Wielu zastanawia się, co mogło spowodować takie zachowanie. Jeszcze więcej serc zapałało gniewem. A niemal wszyscy zamarli na myśl o takiej bezmyślności i okrucieństwie. Wszystkie powyższe reakcje są w pełni uzasadnione! Czy jednak zastanawiałaś się, jak na to reaguje Bóg?

Co Ty zrobiłbyś, gdybyś jak Bóg, spotkał tego mordercę? O co byś go zapytał? Czy w ogóle zapytałbyś go o cokolwiek? A może podniósłbyś na niego swoją rękę? Może tylko pogardziłbyś nim? Ja nie wiem! Chciałbym uczyć się od dobrego i sprawiedliwego Boga!

Księga Rodzaju opisuje spotkanie Boga z mordercą!

Wtedy Bóg zapytał Kaina: «Gdzie jest brat twój, Abel?» /Rdz 4,9/

A kiedy Kain arogancko odpowiada: «Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego?»m słyszy, że “krew jego brata głośno woła Bogu z ziemi!”. Skutkiem uczynionego zła jest przekleństwo:

“Bądź więc teraz przeklęty na tej roli, która rozwarła swą paszczę, aby wchłonąć krew brata twego, przelaną przez ciebie. Gdy rolę tę będziesz uprawiał, nie da ci już ona więcej plonu. Tułaczem i zbiegiem będziesz na ziemi!” /Rdz 4,11-12/

Grzech ze swej natury sprowadza przekleństwo, bo powoduje, że człowiek odwraca się od Boga i oddala od Niego. Tam, gdzie nie ma Boga, nie ma też błogosławieństwa tzn. szczęścia. Kain sam odszedł ma wschód od Ogrodu Eden (hebr. Gan Eden, גַּן עֵדֶן „ogród rozkoszy”). Mówi, że zbyt wielka jest jego kara a nie jego wina. Zamiast ukorzyć się i pokutować, morderca użala się nad sobą, jakby chciał coś dla siebie ugrać.

Kain rzekł do Pana: «Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść. Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić!» /Rdz 4,13-14/

My, być może, powiedzielibyśmy: “I słusznie! Zasłużyłeś na wygnanie, ciągły lęk o siebie a nawet na śmierć!”. Czy nie takie myśli krążą nam po głowie na myśl o nożowniku z Poznania? A jednak wyrok Boży jest inny! Jego Serce nigdy nie przestaje kochać!

“Ale Pan mu powiedział: «O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie!» Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka.” /Rdz 4,15/

Ostatnie Słowo Boga w sprawie Kaina i w sprawie nożownika z Poznania nie pada jednak w Księdze Rodzaju. Tymi ostatnimi słowami są:

Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią /Łk 23,34/

a Apostoł Paweł miłosierdzie Boga streści słowami:

On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą” /2Kor 5,21/

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz